Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Výtahy
Archiv článků od 8.10.2007 do 26.5.2008

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

26.5.2008

Odborné veřejnosti je předkládána zpráva z diskuze, která se konala na téma "Přístupnost budov pro osoby s omezenou schopností pohybu". V České republice je toto téma také velmi důležité, zvláště pak možná řešení pro takovéto osoby. Zcela jistě není vše ani v oboru výtahy v pořádku. Povšimněte si cílů, kterých by Evropa chtěla dosáhnout a časového horizontu.

12.5.2008
Václav Vaněk

Protože nepanuje shoda při určování termínu první Inspekční prohlídky výtahu po provedení podstatné změny podle ČSN 27 4011, je níže uvedeno, jak je možno v těchto případech postupovat.

3.5.2008

Podle společnosti Forbes šest z deseti nejrychlejších výtahů na světě je instalováno v oblasti Asie a Středního východu, kde se ekonomiky rychle rozvíjejí. Ale pouze jeden z nich byl postaven do roku 1993. Čtrnáct z dvaceti nejvyšších budov na světě je v Číně, Malajsii nebo na Středním východě. Všechny byly dostavěny v posledních sedmnácti letech.

28.4.2008
Ing. Jan Dvořák, Unie výtahového průmyslu ČR

Níže uvedený článek přichází ke čtenářům právě včas, protože řada provozovatelů/majitelů je před rozhodnutím, zda a jak velké podstatné změny na svých výtazích budou provádět. Rozhodně mohu jen doporučit, aby rozsah a výběr proběhl co nejzodpovědněji - je to přeci jen investice na mnoho let. O určitých problémech svědčí i dotazy, které do sekce výtahy přicházejí.

14.4.2008
Václav Vaněk

Otočný výtah pro lodě je prvním otočným výtahem na světě, tento výtah nejen zpřístupnil a znovu spojil zanedbané části centrálního Skotska, ale také se stal z mnoha důvodů mezinárodní turistickou atrakcí.

3.4.2008
Václav Vaněk

V roce 2007 dokončila pracovní skupina pro výtahy při evropské komisi spolu s notifikovanými osobami pro výtahy dlouholetou činnost, která se vázala ke směrnici pro výtahy vydané v roce 1995 pod číslem 95/16/ES.

3.4.2008
Hospodářská komora České republiky

Cílem projektu s názvem NORMY je distribuovat technické normy dominantně v elektronické formě a výrazně snížit jejich cenu. Sloučením Českého normalizačního institutu a Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví a s tím spojenou redukcí počtu zaměstnanců dojde k výrazným úsporám v jejich hospodaření.

17.3.2008
Ish Buckingham, generální ředitel firmy Elevation

Co mají společného rodiny ředitele Louis Vuittona, ředitele firmy Esprit Michaela Yinga a zastupujícího ředitele firmy Goldman Sachs Securities Asia Sung Hsueh-jen? Kromě toho, že jsou dobře známé a to i ve světě, všichni vlastní něco zvláštního vyrobeného na Taiwanu, především jachty. Taiwanští výrobci staví nyní jachty pro nejbohatší zákazníky na světě a každá z jachet je dokonalé překvapení.

3.3.2008
David Cooper

Nerozčiluje vás, když tu jedno z vašich dětí stojí a ptá se: "Proč?", řeknete pokaždé něco? Je to podobné jako při jízdě autem "Už tam budeme?" Obávám se, že bych se vracel. V jednom z vydání EW v minulém roce (EW, březen 2006) byla uvedena část mých zjištění při mých zkoumání o přepadání a pádech ze stran pohyblivých schodů. Čím hlouběji toto zkoumání jde, tím více se ptám sám sebe, "Proč dělá náš průmysl takové věci?".

13.2.2008
Václav Vaněk

Výtahy v panelových domech, zvláště pak ty s nosností 250 kg a bez kabinových dveří, se začínají čím dál tím více prosazovat při vzniku úrazů. Poslední případ byl těžký úraz muže, který se vezl v neděli 20. ledna 2008 do 5. patra domu, kde bydlí.

8.2.2008
BRKA, s.r.o.

Na výstavě Střechy 2008 v Praze představila firma BRKA,s.r.o. zajímavou kombinaci stavebních výtahů vyráběných německou firmou Steinweg-Böcker. Jedná se kombinaci šikmého stavebního výtahu dodávaného pod obchodní značkou TOPLIFT S225 a svislého lanového nákladního výtahu SUPERLIFT S225.

6.2.2008
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Mnozí by byli pyšní, kdyby mohli říci "Jsem ZETATOP". Tento název zaručuje spolehlivost, cestovní komfort, nízkou úroveň hluku, nízkou spotřebu energie, a to vše v kompaktním provedení. ZETATOP je nejoblíbenější řada výtahových strojů ve světě výtahů.

4.2.2008
Lars Oldén, ředitel pro SafeLine Europe

EN 81-28 se používí jako doplněk evropské normy EN 81. Musí být splněna u všech nových výtahů instalovaných podle EN 81.

21.1.2008
John Gale, dopisovatel EW

Výtah a pohyblivé schody opravdu usnadní cestu Atomiem v Bruselu. Doufám, že tento článek a jeho fotografie dodají odvahu všem k návštěvě a prohlídce této pamětihodnosti z první ruky.

7.1.2008
Václav Vaněk, Ing. Jan Dvořák

Přijetí evropské normy EN 81-80 a její zavedení do soustavy norem v České republice s účinností k 1.7.2004 vyvolalo oprávněný zájem provozovatelů výtahů. Tato norma je první ucelený předpis, který kriticky hodnotí výtah jako zdroj bezpečnostních rizik v celém rozsahu.

17.12.2007
Václav Vaněk

Portál TZB-info již v květnu 2007 informoval čtenáře o chystané výstavě výtahů a souvisejících komodit. Výstava se uskutečnila v Augsburgu na výstavišti ve dnech 16. - 19. října. Tak jako při každé výstavě byl i letos překonán rekord v počtu vystavovatelů, letos to již bylo téměř 500 firem.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama