Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Výtahy / od 21.1.2008 do 26.1.2009


zpět na aktuální články

26.1.2009
Uveřejněno se souhlasem vydavatele časopisu Elevator World (12/08), pana R. S. Caporaleho

V současné době, kdy světové finanční centrum v Šanghaji zahájilo provoz, Rada pro výškové budovy a pro městskou zástavbu oficiálně uznala budovu jako nejvyšší budovu na světě ve dvou ze čtyř kategorií: „nejvyšší obsazené podlaží“ a „nejvyšší střecha“. Kromě toho Mori Building, developer věžových domů, se stal spolupracovníkem Rady.

15.12.2008
Václav Vaněk

v roce 2008 pokračoval stejný trend jako v roce minulém – stavebnictví zažívalo boom a všechny výtahové firmy na trhu si našly své „místo na slunci“ podle požadavků zákazníků z hlediska technického i cenového. Otázkou v současnosti zůstává, jak se pokles poptávky a útlum v celém hospodářství projeví u dokončovaných staveb a jak bude trh reagovat na výstavbu novou.

29.9.2008
Samuel J.Massameno

Nájemníci, majitelé bytů a lidé pracující nebo žijící ve výškových budovách používají výtahy, které je účinně, plynule a bezpečně dopravují na místo určení v budově. Normy pro výtahy často obsahují mechanismus pro měření zatížení ve výtahu. Čím je budova prestižnější, tím vyšší je požadavek na přesnost zařízení pro vážení.

15.9.2008
Daniel Lippuner a Peter Nebiker, Švýcarsko

Druhá část příspěvku, ve kterém uvádíme 3D kameru jako snímač, který překonává svého předchůdce svou kompaktností (je ideální pro montáž na zadní stěnu klece výtahu), způsobem instalace (není zapotřebí propojení snímače a spínače) a svou funkcí (poskytuje omezenou ochranu dveří i bez světelné clony).

1.9.2008
Daniel Lippuner a Peter Nebiker, Švýcarsko

V tomto příspěvku uvádíme 3D kameru jako snímač, který překonává svého předchůdce svou kompaktností (je ideální pro montáž na zadní stěnu klece výtahu), způsobem instalace (není zapotřebí propojení snímače a spínače) a svou funkcí (poskytuje omezenou ochranu dveří i bez světelné clony).

14.7.2008
Andreas Magnusson, asistent pro komunikaci Alimak AB, Švédsko

V době, kdy Praha "válčí" o existenci velmi potřebné Národní knihovny se jinde ve světě věnují více zábavě, která je však velmi drahá, totiž její pořízení. Nás však zajímá nejvíce dopravní zařízení pro obsluhu tohoto obřího kola.

30.6.2008
Václav Vaněk

Změna Z1 ČSN 27 4011, která má účinnost od 1.3.2008 jednak řeší problémové záležitosti okolo provozních rizik, které se vyskytují v horní části šachty a v prohlubních výtahů a pak také vyšla s hraničním datem, které je rozhodující pro posuzování podstatných změn výtahů a kontraktů, které na ně byly uzavřeny.

16.6.2008
Václav Vaněk

Pracovní skupina výzkumníků vedená Dr.Josephem O´Neilem a Dr. Gregem Steelem z lékařské fakulty univerzity v Indianě zjistila, že se počet úrazů starších lidí na pohyblivých schodech od roku 1991 do roku 2005 zdvojnásobil.

26.5.2008

Odborné veřejnosti je předkládána zpráva z diskuze, která se konala na téma "Přístupnost budov pro osoby s omezenou schopností pohybu". V České republice je toto téma také velmi důležité, zvláště pak možná řešení pro takovéto osoby. Zcela jistě není vše ani v oboru výtahy v pořádku. Povšimněte si cílů, kterých by Evropa chtěla dosáhnout a časového horizontu.

12.5.2008
Václav Vaněk

Protože nepanuje shoda při určování termínu první Inspekční prohlídky výtahu po provedení podstatné změny podle ČSN 27 4011, je níže uvedeno, jak je možno v těchto případech postupovat.

28.4.2008
Ing. Jan Dvořák, Unie výtahového průmyslu ČR

Níže uvedený článek přichází ke čtenářům právě včas, protože řada provozovatelů/majitelů je před rozhodnutím, zda a jak velké podstatné změny na svých výtazích budou provádět. Rozhodně mohu jen doporučit, aby rozsah a výběr proběhl co nejzodpovědněji - je to přeci jen investice na mnoho let. O určitých problémech svědčí i dotazy, které do sekce výtahy přicházejí.

14.4.2008
Václav Vaněk

Otočný výtah pro lodě je prvním otočným výtahem na světě, tento výtah nejen zpřístupnil a znovu spojil zanedbané části centrálního Skotska, ale také se stal z mnoha důvodů mezinárodní turistickou atrakcí.

17.3.2008
Ish Buckingham, generální ředitel firmy Elevation

Co mají společného rodiny ředitele Louis Vuittona, ředitele firmy Esprit Michaela Yinga a zastupujícího ředitele firmy Goldman Sachs Securities Asia Sung Hsueh-jen? Kromě toho, že jsou dobře známé a to i ve světě, všichni vlastní něco zvláštního vyrobeného na Taiwanu, především jachty. Taiwanští výrobci staví nyní jachty pro nejbohatší zákazníky na světě a každá z jachet je dokonalé překvapení.

3.3.2008
David Cooper

Nerozčiluje vás, když tu jedno z vašich dětí stojí a ptá se: "Proč?", řeknete pokaždé něco? Je to podobné jako při jízdě autem "Už tam budeme?" Obávám se, že bych se vracel. V jednom z vydání EW v minulém roce (EW, březen 2006) byla uvedena část mých zjištění při mých zkoumání o přepadání a pádech ze stran pohyblivých schodů. Čím hlouběji toto zkoumání jde, tím více se ptám sám sebe, "Proč dělá náš průmysl takové věci?".

4.2.2008
Lars Oldén, ředitel pro SafeLine Europe

EN 81-28 se používí jako doplněk evropské normy EN 81. Musí být splněna u všech nových výtahů instalovaných podle EN 81.

21.1.2008
John Gale, dopisovatel EW

Výtah a pohyblivé schody opravdu usnadní cestu Atomiem v Bruselu. Doufám, že tento článek a jeho fotografie dodají odvahu všem k návštěvě a prohlídce této pamětihodnosti z první ruky.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama